O festivalu

KOMEDIANTI V ULICÍCH

Mezinárodní festival Komedianti v ulicích ve městě Tábor vznikl v roce 2011. Svou poetikou je jedním z mála českých festivalů, který prezentuje moderní pouliční divadlo v centru památkové rezervace. Nabízí dramaturgii zaměřující se na trendy reflektující současné pouliční umění doma, ale i v zahraničí. Jeho doménou jsou cirkusová umění, klauni, pantomima, loutky, pohybové divadlo, interaktivní představení, dílny nebo hudba.

Během posledních ročníků na festivalu vystoupili přední soubory a umělci z České republiky, např. La Putyka, Farma v jeskyni, Tantehorse, Teatr Novogo Fronta, Iva Bittová, Lenka Dusilová, Xavier Baumaxa, Monika Načeva s Michalem Pavlíčkem, atd. Zároveň zde vystoupili zahraniční soubory a umělci ze Slovenska, Polska, Německa, Francie, Švýcarska, Belgie, Ruska, Slovinska, Kuby, Jižní Koreje nebo i Afriky.

Hlavním pořadatelem je město Tábor a spolupořadatelem MIME PRAGUE. Dramaturgii programu pravidelně připravuje Radim Vizváry.

Ročník 2023

Koná se ve dnech 4. – 6. 8. 2023 na Žižkově náměstí a v přilehlých ulicích. Nový cirkus, pouliční divadlo, klauniády – to vše nabízí zdarma svým návštěvníkům už 12. ročník mezinárodního festivalu pouličního divadla v Táboře. Letos se diváci mohou těšit třeba na vystoupení Cirku LaPutyka, extrémní žongléry a fakíry nebo jedinečné divadlo pro batolata. Tři dny zábavy zpestří také několik koncertů a divadelní dílny.

Po dvou letech se na festival Komedianti v ulicích vrací prvotřídní novocirkusové divadlo Cirk La Putyka. V představení s názvem Boom vypoví o hodnotách a snech generace Z. Vrcholné cirkusové umění nahlédne do života mladých lidí, které vídáme s mobilními telefony v rukou a sluchátky na uších. V tomto projektu se Cirk La Putyka spojil s umělci z kyjevské cirkusové a divadelní akademie. Uvidíte strhující párovou akrobacii, cyr wheel a také break dance nebo street dance. To vše za doprovodu živé elektronické hudby.

Klaunskou show v rytmu tanga ozvláštněnou obřími bublinami přiváží z Argentiny Espuma Bruma. Další zahraniční umělci předvedou až extrémní žonglérské kousky. Soubor Kukliar ze Slovenska představí Show Drňošov, ve které balancuje na velmi tenké hranici nezi něčím prudce stupidním a vysoce sofistikovaným. Ze Španělska přijíždí pořádně střelené duo Estupida Compañia s programem plným humoru, ale i chůze po skle, házení nožů, uléhání na hřebíkové lůžko i manipulace s ohněm. V pátek večer si pak návštěvníci festivalu mohou užít ohňovou a světelnou show Influx Vojty Stolbenka.

Festival Komedianti v ulicích nabídne i speciální představení pro batolata. Jmenuje se Hmyzí hotel bzzzz a přiváží ho zkušená Hana Strejčková, která se tvorbě pro úplně nejmenší děti věnuje přes 10 let a je režisérkou aktuálního hitu Laterny magiky BatoLaterna. O zábavu pro větší děti se postará hned několik loutkových divadel. Pro ty, kteří se chtějí i aktivně zapojit, jsou připraveny dílny nového cirkusu a divadelního líčení. Nebudou chybět ani oblíbení animátoři, tedy mimové, klauni, žongléři či chůdaři.

Festival Komedianti v ulicích pořádaný ve městě Tábor vznikl v roce 2011. Svou poetikou je jedním z mála českých festivalů, který prezentuje moderní pouliční divadlo v centru památkové rezervace. Zaměřuje se na trendy reflektující současné pouliční umění v Česku i v zahraničí. Jeho doménou jsou cirkusová umění, klauni, pantomima, loutky, pohybové divadlo, interaktivní představení, dílny pro děti nebo hudba.

Hlavním pořadatelem je město Tábor ve spolupráci s divadelní společností Mime Prague. Uměleckým šéfem a dramaturgem programu je přední český mim Radim Vizváry, držitel ceny Thálie a umělecký šéf Laterny magiky.

Festival děkuje za finanční podporu společnosti Lesikar, a.s.